Вторник, 11.12.2018, 16:32
Вітаю Вас Гість | RSS Канал
Захист прав дитини

Національна дитяча "гаряча лінія"


Національна гаряча лінія з питань запобігання домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації

Каталог статей

Туристичні стежки рідного краю
«Лютинськ. Туристичні стежки 
рідного краю»
колективна творча справа Учнівського Товариства школи. Керівник: О.М.Рабешко 
 
Зміст
 
1. Історична довідка про село Лютинськ
2. Село Лютинськ в наш час
3. Туристична привабливість села
4. Додаткова інформація 
 
1. Історична довідка про село Лютинськ
 
Село Лютинськ Дубровицького району розміщене на півночі Рівненського Полісся по ліву сторону Горині. Якщо поглянути на карту Рівненщини, то можна помітити, що навколо села безліч заплав і озер, які утворилися в пониззі річки Горинь і підступають до нього майже впритул. На берегах водойм квітнуть запашні луки і шумлять діброви.  Не дивно, що люди жили тут віддавна. 
 
Історія села сягає в глибину тисячоліть. На території українського Полісся люди розселялися близько 30 тис. років тому. Біля с. Лютинськ були досить вигідні умови для життя людей первісної епохи. Ліс, багатий на звірину, річка і велика кількість озер, в яких водилась риба, родючі поля, вабили до себе людей, які облюбували нашу місцевість і проживали тут постійно. Про    поселення    первісних   людей    свідчать    знайдені кам'яні знаряддя праці, рештки гончарного посуду гребінцево-накольчастої кераміки, що датується 4 тис . до н.е., знаряддя  праці з заліза, виплавленого з болотної руди, римські монети датовані кінцем давньої епохи і початком нашої. Перші історичні згадки про Дубровицю і Висоцьк, що датуються початком другого тисячоліття н.е., наводять на думку про те, що погориння, яке простяглося між цими населеними пунктами,  не могло залишатися незаселеним і наші предки були активними творцями історії нашого краю. 
 
Про виникнення  самого села писемних спогадів не збереглось, проте існує кілька легенд. В одній з них, згідно з переказами, сталася така історія.
 
В нашій місцевості правив  князь Височко, в якого була дочка-красуня Праса.  Багато знатних женихів сватались до княжої доньки,  але Праса пообіцяла стати нареченою тому, хто принесе з земель Кримського хана диво-квітку  азалію. Зважилися на небезпечну подорож три брати-сміливці Лют, Люд та Руд. Долаючи перешкоди брати таки здобули квітку, але загинули в дорозі. Дізнавшись про трагедію, дочка князя вирішила накласти на себе руки і втопилася від горя у виру.
 
Аби люди пам’ятали про трагедію, князь велів назвати навколишні  поселення на честь відважних братів Лют – Лютинськ, Люд – Людинь, Руд – Рудня. Місцевість, де втопилася Праса – Праседувка, а  річечку, яка там протікає – Вир. Село, де правив князь, назвали згодом Висоцьк. 
 
 
Після  хрещення Русі, що розпочалося в Києві 988 року, прийняття християнства продовжувалось ще кілька століть, аж до тих пір, поки у найвіддаленіших куточках  Київської Русі не були повалені останні символи язичницької віри. На їх місці виникали православні церкви.
 
Проте в нашому селі, де люди проживають віддавна, даних  про церкву не збереглося, лише перекази стверджують про існування храму, який дивним чином зник. 
 
В одному з них розповідається, що церква стояла посеред села в його сучасних межах.  На свято до неї приходили і старі і малі, а в будень - церкву замикали.  Але якось люди загубили ключі. На ранок, коли всі зібрались на свято, то побачили, що на місці, де стояла церква, утворилося провалля - не гоже губити ключі від храму Божого. Відтоді, кажуть, чули з підземелля дзвони на великі свята. 
 
Другий переказ розповідає, що жителі села не надто вірували в Бога і бувало на свята працювали в полі. Одного разу поїхав один чоловік на свято орати поле біля церкви і зник разом з кіньми та храмом під землю. А на тому місці утворилось болото з глибини якого іноді доносяться чоловікове «соб» та «атя».
 
Ще назву села Лютинськ пояснють тим, що нібито у поселенні від початку заснування  проживав пан, який за вдачею був дуже сердитий, ніколи нічим не задоволений, а від так – лютий чоловік.
 
Топоніімка стверджу, що назва Лютинськ  має два походження. Перше – від польського слова «лут» - олово. Назви з такими коренем мають населені пункти, речі, події пов’язані з видобутком і переробкою олова, що найширше використовувалось для виготовлення бронзи. Проте, ні покладів олова, ні артефактів з бронзи на території Лютинська не виявлено, втім спеціально їх ніхто і не шукав. 
 
Друге можливе походження назви села від слова «лютня» - холодне приміщення, льох (але не погріб). В старих будинках, які досі зустрічаються в Лютинську, є кладовка, яку старожили називають лютня. Вона служить для зберігання продуктів. Така  назва приміщення зустрічаються і в інших регіонах.
 
Перша ж писемна згадка про село Лютинськ датується 1576 роком -  в переліку княжих сіл нашого краю. Це була земля роду Гольшанських. В кінці XVI століття село Лютинськ входило до Пінського повіту Брестсько-Литовського воєводства. Коли Правобережжя було воз'єднано з Росією, Лютинськ входить до Пінського повіту Мінської губернії, а в 1805 році був віднесений до Ровенського повіту Волинської губернії.
 
2. Село Лютинськ в наш час
 
Сьогодні село Лютинськ поєднує природну красу Поліського краю і сучасність. В селі проживає понад тисячу жителів. Основна сфера зайнятості населення -  землеробство, тваринництво, рибальство. На родючих землях вирощують пшеницю, жито, овес, картоплю, донедавна льон, а природні луки забезпечують пахучим сіном та пасовищами. Віддавна займаються бортництвом, звірівництвом, розведення птахів. Ліси багаті деревиною, що використовується  для будівництва та виготовлення меблів. Крім того, ліси дають до столу гриби, ягоди, лікарські рослини. Водойми, що утворились в пониззях  Горині –  багаті дичиною і рибою. Поряд з основними видами діяльності жителі займаються  ремеслами: лозоплетінням, виготовленням упряжі, виробленням шкіри та вишивкою.
 
На території села розміщене приватне сільськогосподарське підприємство та ряд дрібних товаровиробників.
Інфраструктура села включає в себе заклади освіти, культурно-дозвіллєвий комплекс, фельдшерсько-акушерський пункт, мережу торгових точок та зв’язку.   
 
Перша школа в Лютинську була збудована ще в 1912 році, на кошти місцевого земства. Сьогодні село має сучасну двоповерхову школу на 360 місць зі світлими, просторими кабінетами, оснащеними навчальним обладнанням на високому рівні. Школа має один з найбільших в районі спортзалів, навчальні майстерні з електрообладнанням, дискозал, тенісний зал та їдальню для учнів. В селі збудовано і працює дитячий садок, в якому створені всі умови для дошкільного навчання, занять спортом та мистецтвом. 
 
Дозвілля і активний відпочинок забезпечує культурно-дозвіллєвий комплекс з актовим залом на чотириста місць, більярдною кімнатою, бібліотекою, краєзнавчим музеєм, танцмайданчиком і стадіоном для гри у футбол, баскетбол, волейбол. 
 
Медичне обслуговування населення забезпечує фельдшерсько-акушерський пункт з просторими процедурними кабінетами та сучасним стоматологічним кабінетом. 
 
На території села діє мережа магазинів, де можна придбати продукти харчування, побутові речі, речі господарського призначення, канцтовари, одяг, взуття, електроприлади, будматеріали, інструменти та багато інших товарів. Крім цього на території села працюють кафе-бари де можна провести час, відсвяткувати урочисту подію або просто поспілкуватися з друзями після роботи.
 
Пошта та оператори зв’язку Укртелеком, Київстар, МТС, Лайф забезпечують надійний поштовий і телефонний зв'язок  та доступ до мережі Інтернет, що дозволяє обмінюватися інформацією в режимі реального часу. Можливість приймати основні телевізійні сигнали та сигнали супутникового телебачення доповнює  інформаційне забезпечення на рівні з будь-яким містом України.
 
Село має дороги з асфальтовим покриттям, розміщене поряд з автошляхом міждержавного значення, що забезпечує зручний доїзд автотранспортом. 
 
3. Туристична привабливість села
 
Туристична привабливість села включає можливість поєднання таких природних факторів як ліси, водойми, луки з культурою і традиціями краю.
 
Для бажаючих можна запропонувати три напрямки для активного відпочинку:
- мандрівництво;
- мисливство та рибальство;
- краєзнавство.
 
В напрямку «мандрівництво» можна запропонувати мандрівки з різними способами пересування: пішохідний, кінний, велосипедами, на чайках або катамаранах, на лижах. Маршрути можна вибрати до ботанічного заказника державного значення «Висоцький», річки Горинь, по озерах і водоймах села та району, лісах. Привабливість маршрутів полягає в пересуванні по пересічній місцевості, пісках, болотах, ярами і пагорбами. Є можливість руху ґрунтовими дорогами та автошляхами. На маршруті можна ближче познайомитись з флорою і фауною краю. В лісах можна зустріти диких звірів. 
Поблизу водойм зазвичай гніздяться лелеки, чаплі, баклани, дрібніші птахи. Водойми Полісся є звичним середовищем для бобра, ондатри та багатьох земноводних. Ліси, утворені сосновими та листяними деревами і кущами, багаті на різні гриби і ягоди. 
 
Напрямок «мисливство та рибальство» дозволяє в межах законодавства України організовувати полювання на диких звірів і птахів: лисиць та зайців, а водойми багаті на диких качок і гусей. Для бажаючих зайнятися рибальством є можливість половити рибу в річці Горинь та озерах. Водойми багаті на прісноводних риб: щука, короп, окунь, сом, линок, ін. Окремі впіймані екземпляри мали 12 і більше кілограмів. Любителям екстремального рибальства можна запропонувати ловити раків руками. Крім перерахованого мисливство та рибальство включає можливість збирати гриби та ягоди чорниці, журавлину, суниці, малину, ожину, ін. горіхів, та вести заготовку лікарських рослин, складати гербарії та вести фотополювання.
 
Напрямок «краєзнавство» передбачає знайомство  з історією, культурою і традиціями, ремеслами і господарством Полісся. В розділі «історія» можна оглянути експозицію краєзнавчого музею села і ознайомитися з історією нашого краю від найдавніших часів, історією різних періодів, перебуванням наших земель під владою різних держав, національно-визвольною боротьбою, життям і побутом поліщуків. Розділ культура познайомить з віруваннями і  духовними надбаннями 
Полісся, особливостями мови, переказами, легендами, приказками і прислів’ями. В розділі традиції можна ознайомитись з обрядами і святами, прийняти участь в святкуваннях і обрядових дійствах на правах гостей, познайомитись з традиціями, що сформувалися протягом тисячоліть і зберігаються досі. В розділі ремесла можна познайомитись з лозоплетінням, вишивкою та іншими заняттями і  які віддавна розвивались в нашому селі  і спробувати виготовити найпростіші вироби, навчитись основам технології, придбати сувеніри. Розділ «господарство» не тільки познайомить з речами побутового і господарського призначення, способами вирощування городніх рослин і свійських тварин, а і дасть можливість долучитися до нелегкої селянської праці.
 
А ввечері, після довгої мандрівки, рибалки чи роботи на городі, можна відвідати дискотеку, пограти в більярд, теніс, або посидіти в барі стилізованому під поліську садибу з музикою на різні смаки, чи замовити музик з народними інструментами.   Проживання можливе в сім’ях жителів села або в наметах серед природи.        
Особливу увагу слід звернути на здорове харчування, основу якого складає традиційна поліська кухня.

Категорія: Виховна робота | Додав: ADM (30.03.2013)
Переглядів: 1507 | Теги: ВР | Рейтинг: 4.0/5
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Календар
Декабрь 2018
ПнВтСрЧтПтСбВс
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Хмаринка тегів
Для відображення хмаринки тегів потрібен Flash Player

Конкурси Пластові вмілості Осередок пласту організація УТ Візитна картка УК Історія перемоги Свята та події ВЦ Фільми Змагання Кубок Надії Новий рік Різдво фестиваль колядки щедрівки 60 директор ЮВІЛЕЇ Флеш випускники Зустріч таланти творчість ТИЖДЕНЬ ТВОРЧОСТІ АГАТБРИГАДА екологічна президент товариство Учнівське день перемоги Шкільна газета ДНЗ Н-ПЗ ВР Наші випускники Н-ВР Фестивалі агітбригада екологія сценарій сценарій агітбригади сценарій екологічної агітбригади 10 клас Економічне обґрунтування проекту на тему РОЗРОБКА УРОКУ технології виховання гендер Батьки рівність хлопвик квест права дитини місячник правового виховання 2016 МІС Осінь конкурс відходи вироби вистаква пластик гідності лінійка свободи Дівчинка тренінг практикум семінар стать хлопчик ОСВІТНЯ ПРОГРАМА Перспективне прогнозування Андріївські вечониці Річний план Концерт свято Миколая ялинка День соборності джура ДЕНЬ ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРАЇНИ суперкозак Благодійність джамп Челендж Челендж-джамп #Міжнародний день миру ЗНО 2018 правила
Цікаво знати...
Слони і люди - єдині ссавці, що можyть стояти на голові...

Офіційний веб-сайт Лютинського НВК © 2012-2018. Хостинг від uCoz